nedeľa 24. novembra 2013

Chrbtica- kopa stavcov, alebo jedna reťaz?

"Naozaj myslíte, že to môže byť z krčnej chrbtice? Veď ja mám posunutú platničku až pri krížoch!"
"Ja len neviem, prečo ma bolia bedrá, keď mi tvrdíte, že zle dýcham.."
"To akože preto, že som ako malá spadla na zadok, ma teraz bolieva hlava?"
"Prekvapuje ma, že dcéra má takú rozsiahlu skoliózu, od C5 až po L2.."

A mnoho mnoho ďalších prekvapených a čiastotčne vystrašených viet. Priveľa ľudí svoje telo doslova kúskuje, chrbticu dávno nevnímame ako celok, ale ako jednotlivé stavce. Pritom v celom našom tele všetko so všetkým dokonale súvisí, stačí jedna malá chybička, jediné zaváhanie a celý mechanizmus sa začína sypať. Chrbát nie je v tomto smere nijak výnimočný..

Ako teda tá naša chrbtica vyzerá? No, veľmi zjednodušene je to 33 až 34 stavcov (posledné sú zrastené do kostrčovej kosti a počet sa líši človek k človeku). Tieto tvoria akýsi "kanál" s dvojitým esovitým zakrivením (ako keď sa napíšu dve písmená "S" pod sebou). Týmto kanálom prechádza miecha, z ktorej cez malé otvory v medzistavcových otvoroch vybiehajú do celého tela zväzky nervov. To je presne ten dôvod, prečo sú bolesti rúk či nôh spôsobené problémom chrbtice. Keď dôjde hocijakým spôsobom k posunu stavcov, tieto malé otvory sa ešte zmenšia a tým nastáva tlak na nervový zväzok. Tým sa ovplyvňuje nielen vnímanie bolesti v tej- ktorej končatine, ale aj napätie svalov či prúdenie krvi a výživa takto postihnutej časti. Stále sa ale rozprávame o posune jedného miesta a dôsledkoch na telo. Aký ale je dôsledok v rámci chrbtice? Brügger krásnym spôsobom vystihol tento problém, keď použil model ozubených kolies. Teda si predstavte v jednotlivých záhyboch (áno, to sú tie esovité zakrivenia, ktoré sme spomenuli vyššie) ozubené kolieska, jedno dokonale zapadajúce do druhého. Keď došlo k posunu jedného jediného stavca, či už skoliózou, alebo opotrebovaním, alebo hoci len pri páde, jedno koliesko sa vlastne pootočilo. Automaticky sa jeho zub sekne so zubom kolieska nižšie a otočí ho a to zas posunie ďalšie... A tak sa problém prenáša v rámci chrbta smerom hore aj smerom dole. 

Reťaz je iba taká silná, ako je jej najslabší článok. Výstižné, krásne a pritom jednoduché. Preto netreba panikáriť, ak sa pri prvotnej diagnóze začne črtať ďalšia o niečo nižšie či vyššie v rámci chrbta. Potrebné je nájsť zdrojový problém a ten riešiť. Rovnakým systémom ozubených kolies sa potom aj úprava prenesie na ostatné časti. Len netreba čakať pridlho, aby tie kolieska nezačali hrdzavieť.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára